Călători către Antarctica. Program online în expoziția Călătorie spre Sud

Muzeul Hărților și asociația Learning by Teaching propun pentru grupurile de elevi de 6 – 10 ani, un program online interactiv intitulat Călători către Antarctica alături de Maria și Emil Racoviță. Programul are ca punct de plecare expoziția temporară „Călătorie spre Sud”, deschisă la Muzeu în perioada 11 martie – 9 mai 2021.

Vom descoperi împreună jurnalul scris de către Emil Racoviță, „Spre Sud ”, scris după călătoria din 1897 cu nava „Belgica”, dar și aventura imaginară a Mariei. Vom afla mai multe detalii despre Antarctica și despre expediția din care a făcut parte și savantul român. Totodată vom  vedea linogravurile care au stat la baza ilustrării cărților „Străbunicul meu, Emil Racoviță” de Andreia Petcu și „Spre Sud”, de Emil Racoviță. Pe parcursul întâlnirii copiii vor putea realiza o hartă pop-up.

Durata: 50 minute, prin Zoom
Taxa: 150 lei/clasă
Detalii și rezevări: prin e-mail la educație.lbt@gmail.com