Cartografii sonore. Harta Corso del Danubio da Belgrado fino al Mar Nero

Cartografii sonore. Concertele MNHCV

Marți 12 februarie, la ora 18:00, vă invităm la un nou concert al stagiunii Cartografii sonore, parte din proiectul 100 de ani în 100 de concerte,  derulat de Uniunea de Creație Interpretativă a Muzicienilor din România.

Harta în jurul căreia se va contura evenimentul este Corso del Danubio da Belgrado fino al Mar Nero, realizată de cartograful Giacomo Cantelli da Vignola și publicată la Roma în anul 1684. Această hartă de secol XVII prezintă cursul inferior al Dunării, de la Belgrad până la Marea Neagră, cu regiunile adiacente: părţi din Serbia, Bulgaria, Transilvania, Valahia, Moldova, Dobrogea etc. Sunt consemnate numeroase oraşe, cetăţi, graniţe, râuri, precum şi rutele comerciale ce legau oraşele Belgrad şi Iaşi de Constantinopol.

Evenimentul va continua cu un recital de operă inspirat de bătrânul fluviu. Vor concerta două dintre cele mai apreciate voci ale operei românești: soprana Veronica Anușca și mezzo-soprana Daniela Chihaia Popa, alături de invitații lor: Sandra Eliza Bărănescu, Andreea Plopeanu și Alexandru Costea. Cei cinci soliști vor fi acompaniați la pian de Marta Tudor.

Artiștii vor aduce mai aproape de public emoția unor lucrări celebre compuse de A. Vivaldi, J. Strauss, I. Kálmán, J. Offenbach, V. Bellini, Ch. Gounod, P. Mezzetti, dar și lucrări de referință scrise de autori români precum N. Bretan, T. Brediceanu, T. Grigoriu.

Accesul la eveniment este GRATUIT, în limita locurilor disponibile, pe baza înscrierii pe site-ul muzeului.

Stagiunea Cartografii sonore este o inițiativă a MNHCV și UCIMR, parte din programul „100 de ani în 100 de concerte” derulat de Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România pentru a celebra Centenarul României, proiect cultural co-finanțat de Primăria Sectorului 1 București prin Centrul Cultural Sector 1 în cadrul Programului „Centenar pentru toți – sesiunea 2017 – 2020”.

Cartografii Sonore este un proiect derulat prin programul „Oportunități la tine acasă” inițiat de UCIMR, dedicat tinerilor muzicieni excepționali, program prin care tineri artiști găsesc oportunități reale de afirmare pe scenele din România. În sprijinul eforturilor de promovare și susținere a tinerilor muzicieni s-a alăturat Banca Transilvania, prin încrederea acordată antreprenoriatului din sectorul creativ.

Pentru acest eveniment nu mai sunt locuri disponibile.