Copiii scriu povești. Întâlnire cultura în educație

Evenimente speciale

Cum sprijinim copiii să gândească și să scrie povești? De ce tipuri de resurse au nevoie cei care îi ajută, fie că este vorba despre profesori sau familie? Ce valoare pedagogică și educațională are scrierea de povești la clasă? Contează ca poveștile să fie publicate? Cine citește povești scrise de copii și tineri?

Invitate: Victoria Pătrașcu (scriitoare, Asociația Ești Povești), Anca Malea (profesor pentru învățământul primar, Școala Gimnazială nr.131 din București), Roxana Jeler (filolog, redactor șef la Editura Art), Alexandra Dragomirescu (profesoară de limba și literatura română, Colegiul Național „Grigore Moisil” din București).

Eveniment realizat de Asociația MetruCub – resurse pentru cultură în cadrul proiectului ”Parteneri edu-creativi 2017”,  în colaborare cu Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi.

Intrarea liberă.