Harta ca operă grafică. Tur ghidat la Muzeul Hărţilor

Evenimente speciale

Sâmbătă, 23 noiembrie, la ora 11:00, vă invităm la un tur ghidat cu tema Harta ca operă grafică, susţinut de pictorul şi graficianul Marcel Aciocoiţei, conservator la Muzeul Hărţilor.

În cadrul turului, va avea loc o prezentare a evoluţiei sistemelor de tipar, a diferitelor materiale şi tehnici de multiplicare a imaginii de- a lungul timpului, cu referire directă la hărţi aflate în patrimoniul muzeului.

Marcel Aciocoiței este membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România şi l-a avut ca mentor pe maestrul Traian Brădean. A fost prezent în numeroase expoziții personale și de grup atât în România cât și în străinătate (Canada, USA, Germania, Franța, Grecia, Israel). Artistul a avut o contribuție majoră la realizarea vitraliilor și plafoanelor care decorarează clădirea Muzeului Național al Hărților și Cărții Vechi.

Tarif acces: 10 lei

Participarea se face pe bază de înscriere, completând formularul de mai jos.

Pentru acest eveniment nu mai sunt locuri disponibile.