Întâlnire -Tiparul în spațiul cultural românesc

Evenimente speciale

Vă invităm la o discuție despre impactul avut de tipar în Ţările Române din sec. al XVI-lea şi până la începutul sec. al XIX-lea.

În cadrul întânirii vom avea parte de două prezentări din partea d-lui conf. univ. dr. Gabriel Mihăilescu („Tiparul în epoca lui Matei Basarab şi Vasile Lupu”) şi din partea d-lui dr. Doru Bădără („Tiparul în epoca brâncovenească”). Ele vor fi un prilej de a explora impactul social, cultural şi economic adus de instalarea tiparniţelor în Ţările Române. Intervenţiile celor doi invitaţi vor fi urmate de o sesiune de întrebări şi discuţii.

Vor participa la dezbatere:
– dr. Doru Bădără, Biblioteca Centrală Universitară Bucureşti
– conf. univ. dr. Gabriel Mihăilescu, Universitatea București
– Mihai Iacob, curatorul www.tipariturivechi.ro

Vă rugăm să confirmați participarea la eveniment până miercuri, 18 octombrie, la adresa contact@m3culture.ro.

Evenimentul face parte din proiectele „Catalogul online al tipăriturilor româneşti vechi” şi „Catalogul online al tipăriturilor bucureştene vechi”, implementate de Asociaţia MetruCub – resurse pentru cultură în parteneriat cu Biblioteca Sf. Sinod  şi Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi.