Istorii vizuale în jurul lumii

Expoziție temporară

Expoziția ”Istorii vizuale în jurul lumii” cuprinde o serie de hărți pictate pe piele preparată după o rețetă a artistului italian Leonardo da Vinci și realizate de artista Vali Irina Ciobanu. Prin tehnica renascentistă a picturii pe piele, artista aduce la viață povești țesute în jurul unor hărți din vremea descoperirilor geografice, hărți pe care le reinventează, inspirându-se din  legende sau credințe vechi.

Harta Vinului Românesc”, Delta Dunării”, „Istoria automobilului” și Cai din întreaga lume” sunt o parte din lucrările care compun această expoziție. Expunerea cuprinde și o serie de schițe pregătitoare și hărți din patrimoniul Muzeului, în dorința de a exemplifica drumul parcurs de artist de la sursa de inspirație la lucrarea finală.

În cadrul expoziției vor avea loc întâlniri dedicate publicului, activități pentru copii, întâlniri și ateliere demonstrative realizate de Vali Irina Ciobanu.