Winesday la Muzeul Hărților

Evenimente speciale

Pentru data de 12 august nu mai avem locuri, însă vă anunțăm cu drag că vom relua acest proiect pe data de 19 august!

Vă prezentăm noul nostru proiect în care hărțile vechi și poveștile lor se împletesc cu vinurile produse în regiunile aflate pe hărți.

Evenimentul are loc în aer liber și este organizat de Winesday și Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi , în parteneriat cu Travel with a Smile și Revino Cheese & Wine

Prin intermediul acestui eveniment muzeul promovează patrimoniul propriu – hărțile de care au atâta grijă – către publicul larg.

Evenimentul va împleti poveștile hărților vechi spuse de personalul specializat al muzeului cu vinurile ce provin din zonele analizate de pe hartă. Totodată fiecare participant va pleca acasă cu un cadou: o Hartă Viticolă a României realizată cu multă dedicare de Revino Cheese & Wine.

Pentru acest eveniment am ales să povestim despre 4 zone istorice de pe hartă care astăzi sunt recunoscute ca și regiuni viticole. Bineînțeles, am ales vinuri de la crame reprezentative din fiecare zonă în parte:

Dealu Mare – Karakter Rose – Crama Aurelia Vișinescu
Dobrogea – Aligote – Sarica Excellence – Viaviticola Sarica Niculițel
– Negru de Histria – Crama Histria
Moldova – Fetească Albă – Strunga Winery
Republica Moldova – Inspiro Viorica – Chateau Vartely

Înscrierea este obligatorie și se face accesând Winesday.ro