Evenimente dedicate Centenarului

100 de ani în 100 de concerte

Proiectul iniţiat de Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România (UCIMR) reuneşte muzicieni, cercetători, istorici, actori, în cadrul unor acțiuni culturale desfășurate în București, Sinaia, Sibiu, Cisnădie, Târgu Mureș, Dâmbovița, Moscova și Sankt Petersburg, într-un complex de evenimente speciale regăsite sub numele 100 de ani în 100 de concerte. Programate pe parcursul lunilor octombrie – decembrie 2018, evenimentele gravitează în jurul unei teme comune prilejuite de Centenarul Marii Uniri de la 1918.

La Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, în cadrul Stagiunii Cartografii sonore, vom oferi publicului bucureștean o nouă perspectivă asupra vizitei la muzeu și o nouă experiență în apropierea hărților vechi, unde fiecare exponat așteaptă să își destăinuie povestea din vremuri îndepărtate. Programul evenimentelor de la muzeu va fi completat cu 15 ateliere creative destinate copiilor. Proiectul este organizat de UCIMR si co-finanțat de Administraţia Fondului Cultural Naţional și Ministerul Culturii și Identității Naționale.

Conferinţe dedicate Centenarului

În cadrul seriei Atlas. Conferinţele MNHCV vor avea loc  3 comunicări pe tema Centenarului Marii Uniri: