Expozitie temporara

Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi organizează în perioada 18 mai – 22 iulie expoziţia Călătorie pe Dunăre. Reprezentări grafice şi cartografice din secolele XVII – XIX.

La cererea publicului, expoziţia va rămâne deschisă până pe data de 19 august 2018.

Expoziţia reuneşte lucrări din patrimoniul propriu şi din colecţia Muzeului Hărţilor din Cornu, într-o selecţie realizată de curatorul Elena Păunoiu. Publicul este invitat să călătorească în timp, graţie hărţilor şi lucrărilor de grafică ce prezintă fluviul, regiunile şi oraşele pe care le străbate. De la hărţile de secol XVII, uneori lacunare, imprecise sau bazate pe informaţii subiective, până la cele precise şi riguros întocmite, din secolele XVIII – XIX, expoziţia surprinde evoluţia ştiinţei cartografiei şi importanţa Dunării din multiple puncte de vedere: politic, strategic, economic etc.

Pe hărţile Dunării vom descoperi trasate şi prezentate confruntări dintre puterile europene şi Imperiul Otoman, planuri de luptă, teatre de război, planuri de cetăţi şi oraşe. Acestora li se adaugă litografii şi gravuri de secol XIX, realizate de artişti care au creat imagini sugestive, inedite şi bine documentate ale unor zone spectaculoase sau mai puţin accesibile de pe traseul fluviului. Sunt remarcabile hărţile care poartă semnăturile unor cartografi renumiţi, precum Sanson, Visscher, Seutter, Cantelli da Vignola, Homann; pe lângă reprezentările complete sau parţiale ale cursului Dunării, acestea conţin ornamente bogate, simboluri, figuri alegorice şi portrete ale unor personalităţi istorice, completând informaţia de ordin geografic cu date din alte domenii ale cunoaşterii.

Vizitarea expoziţiei este inclusă în biletul de acces în muzeu: 10 lei – tarif întreg, 2,5 lei – studenți și elevi, 5 lei – pensionari. La vernisaj, accesul este gratuit.