De la Hartă la Poveste

Evenimente speciale

Asociaţia Learning by Teaching în colaborare cu Muzeul Hărţilor invită elevii cu vârste între 5 şi 15 ani la concursul De la Hartă la Poveste, desfăşurat în perioada februarie – mai 2019.

Organizaţi în echipe, copiii trebuie să creeze diorame sau machete care să ilustreze hărţi sau imagini de oraşe (vedute) din muzeu şi o poveste despre locurile reprezentate. Cele mai frumoase lucrări şi poveştile însoţitoare vor intra în etapa finală a concursului şi vor fi prezentate într-o expoziţie la Muzeul Hărţilor. Detalii despre participare şi organizare găsiţi aici.

Proiectul îşi propune familiarizarea copiilor cu geografia şi istoria prin intermediul hărţilor şi lucrărilor de grafică expuse în cadrul muzeului, încurajarea creativităţii şi atragerea elevilor şi cadrelor didactice spre muzeu pentru activităţi de educaţie nonformală.