Eminescu. Perspective abstracte

Expozitie temporara

Muzeul Naţional al Hărţilor şi Cărţii Vechi şi Asociaţia RoBizArt vă invită, în perioada 18 – 28 ianuarie, să vizitaţi expoziţia Eminescu. Perspective abstracte, organizată cu ocazia Zilei Culturii Naţionale. Evenimentul, aflat la cea de a cincea ediţie, este coordonat de profesorul şi sculptorul Ioan Ladea.

Expoziţia cuprinde lucrări de artă plastică ce reprezintă viziunea asupra operei eminesciene a 4 artişti contemporani, membri ai Uniunii Artiştilor Plastici din România: Florin Mocanu, Ioan Ladea, Ioana Lavinia Streinu şi Eusebiu Spînu.

La vernisajul din data de 17 ianuarie, ora 17:00, vor fi invitaţi elevii clasei a VI-a a Liceului de Arte Plastice Nicolae Tonitza, coordonaţi de C. Popescu şi Eliza Nicolaina, scriitor, traducător şi jurnalist.

Accesul în expoziţie este inclus în biletul de vizitare