Expoziția Oltenița – reper cartografic

Muzeul Civilizației Gumelnița din Oltenița, Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi și Muzeul Național de Istorie a României prezintă publicului începând cu 13 aprilie a.c., expoziția „Oltenița-reper cartografic” ce va fi vernisată la ora 11:00, la sediul Muzeul Civilizației Gumelnița (Oltenița, județul Călărași).

Expoziția poartă publicul vizitator într-un periplu al cartografiei printr-un ansamblu de imagini cu hărți, planuri vechi ale orașului Oltenița, imagini grafice ce datează din secolul al XVI-lea până în secolul al XX-lea. Reperele acestei expoziții sunt geografice pe de-o parte, date de traseul Dunării, Oltenița ca oraș-port, iar pe de altă parte cele istorice, date de războaiele purtate de-a lungul timpului ce au avut legătură cu acest spațiu.

Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi expune cu acest prilej fotocopii după hărți din colecția muzeului. Astfel, vor putea fi vizionate lucrări cartografice întocmite – printre altii – de Gerardus Mercator, Abraham Ortelius, Nicolas Sanson, Nicolaes Visscher, Iacobo Castaldo, Cantelli da Vignola, Sebastian Muenster, ce au drept subiect Europa, Dacia, Imperiul Otoman, Imperiul Austro-Ungar, Principatele Unite, cursul Dunării.

Organizator: Muzeul Civilizației Gumelnița (Oltenița, județul Călărași)

Parteneri: Muzeul Național de Istorie a României, Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi (București)