Călători și exploratori în Arctica. Ghid junior la Muzeul Hărților

Sâmbătă,  9 decembrie 2023,  Muzeul Hărților și Asociația Learning by Teaching invită copiii la două ateliere interactive din seria Ghid junior, cu titlul Călători și exploratori în Arctica.

Primul atelier se adresează copiilor de 5 – 7 ani și începe la ora 10:00.

Al doilea atelier se adresează copiilor de 8 – 12 ani și începe la ora 11:30.

Vom afla detalii inedite despre o serie de exploratori ai ținuturilor arctice, despre cei care au descoperit drumurile către Polul Nord dar și punțile dintre continentele din emisfera nordică.
• Ce știau inuiții despre ținuturile înghețate?
• Care este cea mai veche hartă a Arcticii?
• Ce rol au avut bărcile vikingilor în cunoașterea traseului spre America de Nord?
• Care au fost primii exploratori care au ajuns la Polul Nord?
• Când și cum a fost traversat pentru prima oară Oceanul Arctic?
Despre toate acestea vom căuta indicii în hărțile din muzeu. Copiii de 5-7 ani vor realiza jocuri și un mic obiect care să le amintească de aceste călătorii în ținuturi înghețate, iar cei de 8-12 ani vor scrie și povești pe hartă.

Pentru înscrieri la programul pentru copii de 5 – 7 ani, vă rugăm să completați datele aici.

Pentru înscrieri la programul pentru copii de 8 – 12 ani, vă rugăm să completați datele aici.

Taxa de participare: 40 lei/ copil
Durata: cca. 90 minute