14 mai 2022 Noaptea Muzeelor la Muzeul Hărților

Evenimente Speciale

Triplu A la Muzeul Hărților: Atipic, AR, Acustic este titlul care reunește  evenimentele speciale pe care le pregătim pentru public de Noaptea Muzeelor, sâmbătă 14 mai 2022.

Muzeul  Hărţilor va fi deschis în intervalul 14:00 – 24:00, cu acces gratuit.

„Atipic. Drumul către ceilalți”– expoziție de fotografie realizată în colaborare cu inițiatorii proiectului „Faces of Autism”, ce are drept scop creșterea nivelului de conștientizare cu privire la autism.

ARlucrări de realitate augmentată (AR) realizate în colaborare cu studenții UNATC – 10 gravuri din patrimoniul  MNHCV, aflate în expunerea permanentă, prin viață pentru câteva secunde, atunci când sunt privite prin camera telefonului, cu ajutorul aplicației Artivive.

Acustic2 recitaluri de jazz cu Ciprian Pop (chitară) și Paolo Profeti (saxofon), susținute în parteneriat cu UCIMR (Uniunea de Creaţie Interpretativă a Muzicienilor din România), de la orele 21:00 și 22:00

Duminică 15 mai Muzeul va fi închis.