Atelier de explorare urbană și creație- Pe urmele spiritului Bauhaus

Evenimente speciale

Pe 11 noiembrie, între orele 11.00 – 13.00, invităm copiii de 7- 11 ani la un atelier despre Walter Gropius.

La 140 ani de la nașterea sa, spiritul acestui artist, fondator al școlii Bauhaus, dăinuie și devine mai actual ca oricând. Copiii sunt invitați să-l descopere în cadrul unui eveniment antrenant la Muzeul Hărților și în cartierul învecinat, sub îndrumarea Ioanei Trușcă (TRSC) și a Ilincăi Păun Constantinescu.

Program:
10:50 Sosirea participanților la Muzeul Hărților
11:00-11:30 Prezentarea atelierului, primirea kitului de explorare (doar cu copiii)
11:30-12:15 Pe urmele spiritului Bauhaus în cartier: traseu cu indicii (părinții pot participa dacă vor)
12:15-13:00 Atelier colaj la Muzeul Hărților (doar cu copiii)

Atelierul este cu participare gratuită. Materialele sunt oferite de organizatori. Înscrierile se fac printr-un mail la adresa ideilagram@gmail.com, specificând numele și vârsta copilului, precum și numele și un număr de telefon al părintelui.

Despre Ioana Trușcă (TRSC) și Ilinca Păun Constantinescu:

*TRSC a început din joacă. Este locul în care Ioana Trușcă desenează și face exerciții cu imagini sub diverse forme, din diverse materiale. Unele sunt digitale, altele pe hârtie. Unele stau, altele se mișcă iar câteva se transformă în obiecte. O găsiți pe instagram ca @itrsc sau la ioanatrusca.com
*Ilinca Păun Constantinescu e arhitectă și profesoară. Îi place foarte mult să lucreze cu copii de toate vârstele și să discute lucruri serioase în joacă. În cadrul Asociației Ideilagram și în diverse echipe face ateliere de arhitectură care contribuie la consolidarea spiritului civic.

Eveniment inițiat de: Ambasada Germaniei la București
Organizat de: UrbanEye, Ideilagram, Muzeul Hărților