Lansare catalog Miopie Istorică

Evenimente Speciale

Vineri 9 februarie 2024, de la ora 18:00, va avea loc lansarea catalogului expoziției „Miopie Istorică” a artistului Sever Petrovici POPESCU, curatoriată de Ioana MARINESCU și realizată de Muzeul Ororilor Comunismului în România (MOCR) în colaborare cu Muzeul Hărţilor,

Catalogul redă într-o grafică de excepție lucrările artistului  precum și texte și studii critice ale autorilor: Cristina Toma (manager Muzeul Hărților), Ioana Marinescu (muzeograf și curator), Smaranda Vultur (scriitoare și antropolog cultural), Sever Petrovici-Popescu (artist), preotul Marian Mihail. Acestora li se adaugă și interviuri cu Nădejdea Melnic și Elvira Stanciu, care au trăit experiența deportării.

Evenimentul marchează închiderea expoziției „Miopie Istorică”, ce mai poate fi vizitată la Muzeul Hărților doar până pe 9 februarie.

Accesul este gratuit, în limita locurilor disponibile.