Muzeu de buzunar. Kit de explorare interactivă pentru copii

Evenimente Speciale

Din 12 noiembrie 2022, vă invităm să descoperiți un  kit de explorare creativă – „La drum cu Exuberanța”, creat special pentru a explora Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi de către Asociația Da’DeCe, în cadrul proiectului „Muzeu de buzunar”.

Când ești copil, o vizită în muzeu poate fi o adevărată aventură. Mai ales dacă te afli pentru prima dată în Muzeul Hărților și nava la bordul căreia tocmai ai urcat și-a pierdut busola. Și la propriu și la figurat. Destinația ta este total necunoscută, nu ai niciun reper, chiar dacă ești înconjurat de hărți, dar ai venit aici hotărât să să devii expert(ă) în ale cartografiei. În călătoria ta pe Nava Exuberanța vei afla mai multe despre cât de important este să știi să te orientezi, descoperind o sumedenie de hărți valoroase din colecția muzeului, dar și poveștile celor mai importanți cartografi ai lumii și instrumentele folosite de ei pentru realizarea hărților.

Pentru că știm cât de important este să pleci dintr-un muzeu cu amintiri bune de pus în buzunar, mai ales dacă ești copil, Asociația Da’DeCe a pregătit  două noi kit-uri interactive care te vor ajuta să (re)descoperi Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi din București sau Muzeul Județean de Artă „Centrul Artistic Baia Mare” și să înțelegi mai bine obiectele păstrate acolo.

Nu te speria, în kit nu intră tot muzeul, ci doar acele elemente care ni s-au părut interesante de păstrat în buzunar: o hartă, un set de carduri cu activități, un carnet pentru notițe, desene și activități și o carte poștală pe care o poți păstra ca amintire sau o poți trimite cuiva drag. Toate pregătite cu migală de oameni care cunosc cele două muzee ca pe propriile buzunare și de două ilustratoare care iubesc patrimoniul.

Kit-urile te vor ajuta să parcurgi sălile muzeului în ritmul tău, să te oprești când ai obosit, să pui întrebări atunci când un obiect din muzeu îți stârnește atenția și nu te-ai lămurit ce-i cu el. Iar dacă nu vei reuși să termini toate activitățile propuse în kit, nu te îngrijora. Poți reveni de câte ori vei dori la muzeu. Important este ca, la finalul zilei, atunci îți vei goli buzunarele, să dai, de fapt, peste frânturi importante, care se transformă într-un fel de muzeu personal. Muzeul tău de buzunar.

Dacă ți-am trezit curiozitatea, te invităm să vizitezi muzeul cu kitul gratuit pentru copii +10 ani, care te așteaptă la casa de bilete.

Proiectul Muzeu de buzunar este conceput și derulat de Asociația Da’DeCe în parteneriat cu Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi din București și cu Muzeul Județean de Artă «Centrul Artistic Baia Mare».
Cele două kituri – La drum cu Exuberanța și Arta simte ca tine – se adresează copiilor de +10 ani și sunt disponibile gratuit pentru aceștia în muzeele partenere, pentru vizitarea în familie sau grupuri (școlare).
Accesul și vizitarea muzeelor se face pe baza de bilet de intrare, conform tarifelor obișnuite ale muzeului.

Proiect cultural de educație prin cultură, co-finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.
Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitatea beneficiarului finanțării.