Conferințele MNHCV

Miercuri, 18 aprilie ora 18:00, istoricul dr. Adrian Dumitru va susține la muzeu o nouă conferință din seria Atlas. Conferințele MNHCV, cu titlul ”Tradiţia geografică antică şi receptarea ei în primele atlase europene (sec. XVI-XVII)”.

Secolele XVI-XVII aduc împreună atât Renaşterea cât şi epoca Marilor Descoperiri Geografice. Dacă prima însemna redescoperirea lumii clasice greco-romane şi a tezaurului ei de cunoştinţe, ultima aduce date noi despre lumi noi, iar aceste două seturi de cunoştinţe au stat la baza primelor atlase geografice. Conferinţa  îşi propune să investigheze modul în care primii cartografi – cum ar fi Abraham Ortelius – au utilizat informaţiile  preluate de la autorii antici care au avut preocupări geografice (Polybios, Strabon, Claudiu Ptolemeu) pentru a completa acele zone din hărţile lor pentru care nu aveau suficiente informaţii aduse de exploratorii vremii. În mod special va fi discutat interiorul continentului Asia.

Adrian Dumitru este doctor în istorie veche al Universităţii Paris IV Sorbonne şi al Universităţii Bucureşti. A fost bursier Erasmus (Paris 2003), Bursier al École Française d’Athènes (2004, 2005), al Institutului Francez al Orientului Aproipat (IFPO Damasc, 2006,7), al Fundaţiei Getty (Los Angeles 2007), al Ministerului Educaţiei şi Cercetării (Paris 2008), al Comisiei pentru Arheologie şi Epigrafie (AEK, Munchen, 2011) şi al Fundaţiei Fulbright (Cincinnati, 2014). A publicat mai multe articole despre Bizanţul epocii elenistice şi despre Regatul Seleucid. În prezent este muzeograf la Muzeul Naţional de Geologie şi susţine seminarii de Istorie romană la Facultatea de Istorie a Universiăţii Bucureşti.

Accesul la conferință se face în baza înscrierii prin completarea formularului de mai jos și a achitării taxei de 8 lei sau 2 lei – tarif redus pentru studenți.