Tur ghidat în limba ucraineană

Evenimente Speciale

Irina Stepanova, voluntară a Muzeului, va susține sâmbătă, 30 martie, de la ora 11:00, un tur ghidat al Muzeului Hărților, adresat comunității ucrainene.

Irina ne va ghida printre hărți și ne va povesti istoria muzeului, una dintre puținele instituții din lume cu acest specific. De asemenea, ea va prezenta evenimente interesante din istoria României și a Bucureștiului, folosindu-se de hărțile din patrimoniu.

Turul ghidat se va ține în limba ucraineană și va avea loc la sediul muzeului, pe Str. Londra nr. 39, sector 1, Bucureşti. Prezentarea va dura circa 1h 30 minute.

🟢➡️ Participarea este GRATUITĂ, în limita locurilor disponibile, pe bază de înscriere: AICI

Irina Stepanova este designer de interior și este pasionată de arta contemporană. După ce s-a mutat la București, a început să se implice în viața culturală a orașului și să colaboreze în cadrul unor proiecte artistice dedicate integrării adulților și adolescenților ucraineni refugiați la București.

Екскурсія українською мовою

У суботу, 30 березня, волонтер Музею Ірина Степанова проведе екскурсію Музеєм мап, починаючи з 11:00 год, для ознайомлення української громади з унікальною спадщиною музею.

Ірина познайомить нас з мапами та розповість історію музею, одного з небагатьох закладів подібного роду. Крім того, вона представить цікаві події з історії Румунії та Бухареста через мапи, представлені в музеї.

Екскурсія проводитиметься українською мовою та проходитиме в штаб-квартирі музею, що розташована за адресою: вулиця Лондона, 39, сектор 1, Бухарест. Презентація триватиме приблизно 1 годину 30 хвилин.

Участь БЕЗКОШТОВНА, за умови попередньої  реєстрації:

Ірина Степанова захоплюється дизайном інтер’єру та сучасним мистецтвом; вона любить музеї та галереї, щоразу знаходячи там натхнення. Вона творча, чуйна, відповідальна особистість; вона командний гравець і любить виклики.

Guided Tour in Ukrainian

Irina Stepanova, a volunteer at the Museum, will conduct a guided tour of the Maps Museum on Saturday, March 30th, starting at 11:00 AM, intended for the Ukrainian community to explore the museum’s unique heritage.

Irina will guide us through the maps and tell us the history of the museum, one of the few institutions of its kind. Additionally, she will present interesting events from the history of Romania and Bucharest, through the maps displayed in the Museum.

The guided tour will be conducted in Ukrainian and will take place at the museum’s headquarters, located at 39 Londra Street, Sector 1, Bucharest. The presentation will last approximately 1 hour and 30 minutes.

🟢➡️ Participation is FREE, subject to availability, based on registration HERE

Irina Stepanova is passionate about interior design and contemporary art; she loves museums and galleries, finding inspiration there every time. She is a creative, empathetic, responsible person; she is a teamplayer and enjoys challenges.