Vin pe hartă. Degustare de vin la Muzeul Hărților

Evenimente speciale

Notati-va in calendar: 24 iunie 2021, chiar de „Ziua iei„ va asteptam la Muzeu pentru o noua degustare de vinuri, de data aceasta „Vinuri din soiuri autohtone” din România și Republica Moldova.

Evenimentul este organizat de Winesday și Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, în parteneriat cu Travel with a Smile prin intermediul acestuia muzeul promovând patrimoniul propriu către publicul larg. Scopul evenimentului este de a aduce în atenția publicului hărțile vechi și de a îmbina povestea locurilor cu vinurile de astăzi.

Pentru acest eveniment am ales să povestim despre o hartă ce cuprinde Dealu Mare (zonă cuprinsă între Ploiești și Buzău) care este una dintre cele mai cunoscute regiuni viticole din România.

Bineînțeles, am ales vinuri în ton cu tema evenimentului – soiuri autohtone de la crame din România și Republica Moldova:

• Crama Mircești – Rose 2020 (Republica Moldova)
  • Chateau Vartely – Individo Rara Neagra 2018 (Republica Moldova)
  • Valahorum – Feteasca Neagra 2017 (România)
  • Aurelia Vișinescu – Artisan Tămâioasă Românească dulce 2019 (România)

DETALII SI INSCRIERI, ACCESAND LINKUL.

Va asteptam!