Vin pe hartă. Degustare de vinuri din Georgia

Evenimente Speciale

Pe 16 mai 2023,  de la ora 18:00, vă așteptăm la Muzeu pentru o nouă degustare de vinuri! De această dată vor fi prezentate  vinuri din Georgia, țară unde s-au descoperit cele mai vechi mărturii ale producerii vinului, motiv pentru care este considerată sursă pentru această băutură savuroasă.

Evenimentul este organizat de Winesday și Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, în parteneriat cu Travel with a Smile; prin intermediul acestei colaborări,  muzeul își promovează patrimoniul propriu către publicul larg,  aducând în atenție  hărțile vechi și îmbinând povestea locurilor cu vinurile de astăzi.

Pentru acest eveniment am ales să povestim despre o Hartă a Mării Negre și a regiunilor adiacente, inclusiv Georgia, pe care regăsim și ilustrații ale orașelor portuare Sevastopol, Varna, Odessa, Sinop, Silistra și Constantinopol. Harta a apărut în jurul anului 1851 și este gravată de către John Rapkin, vinietele fiind realizate de către Henry Winkles.

Toate detaliile despre înscriere și participare se găsesc  AICI!

Vă așteptăm!