Vizită ghidată în expoziţia Donaţii recente. Imagini ale vechiului Ierusalim

Evenimente speciale

Sâmbătă 7 decembrie 2019, de la ora 11:30, vă invităm la o vizită cu ghidaj gratuit în expoziţia  Donaţii recente. Imagini ale vechiului Ierusalim. Prezentarea va fi susţinută de Ioana Zamfir, muzeograf şi curator al expoziţiei.

Accesul la eveniment se face pe bază de înscriere şi achitând doar biletul de acces în expoziţie, fără taxa de ghidaj obişnuită.

Tarife: 5 lei / bilet întreg – 2,5 lei / bilet pensionari – 1 leu/ bilet studenţi.

Expoziția își propune să prezinte publicului una dintre donaţiile  recent intrate în patrimoniul muzeului: 8 litografii realizate în secolul XX, după unele dintre cele mai celebre hărţi şi vedute ale Ierusalimului şi ale Ţării Sfinte, din secolul al XV-lea până în secolul al XIX-lea. Colecția a aparținut lui Valeriu Georgescu, ambasadorul României în Israel între 1965 şi 1970 şi a fost donată muzeului de către fiica sa, dna Livia Popescu – Tăriceanu, în anul 2019.

Dincolo de povestea unei colecţii, expoziția aduce în faţa publicului o temă deosebit de complexă, datorită valențelor multiple pe care Ierusalimul le-a deținut de-a lungul timpului: centru al lumii, oraș pământesc și oraș ceresc, centru de pelerinaj, centru spiritual al mai multor tradiții religioase, realitate geografică, subiect de studiu pentru diverse discipline, destinație turistică. Legate în bună măsură de experiența călătoriei, dar mai ales de tradiția spirituală creștină, lucrările expuse reflectă totodată diversele particularități sau transformări care au avut loc în societatea occidentală: spiritul enciclopedic, Reforma, Iluminismul, curiozitatea pentru particularitățile etnografice, începuturile cartografiei științifice etc.

Mai multe informaţii despre expoziţie aflaţi aici.