Emmanuel de Martonne and the Mapping of Greater Romania

Conferintele MNHCV

Pe data de 1 noiembrie 2018, ora 18.00 la Muzeul Hărților are loc conferința  Emmanuel de Martonne and the Mapping of Greater Romania susținută de dl Gavin Bowd, profesor asociat al prestigioasei Universități St. Andrews din Scoția din Marea Britanie și autor al cărții Un geographe français et la Roumanie. Emmanuel de Martonne (1873 – 1955).

Conferința va prezenta rolul cheie jucat de cartograful francez Emmanuel de Martonne în trasarea granițelor României Mari la Conferința de Pace de la Versailles din 1919. De asemenea, se va discuta și rolul discipolilor români ai lui Martonne în apărarea frontierelor românești în perioada interbelică.

Prelegerea face parte din seria Atlas. Conferințele de la Muzeul Hărților și marchează Centenarul Marii Uniri. Se va ține în limba engleză și nu va beneficia de traducere. Înscrieri se vor face pe site începând cu data de 22 octombrie 2018.