Acreditare Erasmus + pentru MNHCV – etapa I

Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi a primit acreditare Erasmus + pentru derulare de proiecte pentru Mobilități în domeniul Educației Adulților – Cod Actiune: KA121 ADU. Proiectul cu numărul 2022-1-RO01-KA121-ADU-000068239 are un  buget de  24100 € și se va derula în perioada 01.06.2022 – 31.08.2023.

Acreditarea Erasmus reprezintă instrumentul prin care organizațiile și instituțiile pot participa într-un mod continuu în cadrul programului Erasmus+ 2021-2027, având  anual acces simplificat la finanțare în cadrul Acțiunii-cheie 1, proiecte de mobilitate. Acordarea acreditării Erasmus confirmă faptul că organizația aplicantă este capabilă să implementeze un plan de dezvoltare strategică pe termen mediu sau lung.

Unul dintre obiectivele principale ale proiectului este dezvoltarea de competențe în rândul staffului MNHCV în aria educația adulților. Este vizată formarea (angajați + voluntari) în vederea dobândirii de competențe, instrumente și metode de angajare a publicului adult, de evaluare a nevoilor acestui public, de personalizare și triere a conținutului relevant, de realizare a unui climat empatic, de moderare a discuției. Rezultatele așteptate sunt îmbunătățirea ofertei cultural-educative destinată publicului adult și adaptarea la noi audiențe.