Călători alături de marii exploratori geografici

Muzeul Hărților și asociația Learning by Teaching propun pentru grupurile de elevi de 6 – 13 ani, un program  interactiv intitulat  Călători alături de marii exploratori geografici.

În cadrul programului vom prezenta hărțile din expoziția permanentă care marchează sau ilustrează viața lui Marco Polo, Cristofor Columb, Amerigo Vespuci, Fernando Magelan și James Cook , dar și obiecte utilizate în timpul călătoriilor pe mare și nu numai. Copiii vor realiza activități interactive: jocuri, experimente și hărți pentru a reține cât mai multe informații.

Programul se desfășoară la cerere, în muzeu, pentru grupuri de maximum 24 de elevi; conținutul și informațiile sunt adaptate în funcție de vârsta participanților.

Durata: cca. 70 minute
Taxa: 35 lei/ elev

Detalii și rezevări: prin e-mail la educatie.lbt@gmail.com