Călători și exploratori în Asia. Ghid junior la Muzeul Hărților

Duminică, 8 octombrie 2023, de la ora 10:30Muzeul Hărților și Asociația Learning by Teaching invită copiii cu vârste între 7 și 11 ani la un nou atelier interactiv intitulat Călători și exploratori în Asia.

Vom afla detalii detalii inedite despre o serie de exploratori care au călătorit pe Drumul Mătăsii, dar și prin Marea Indiei pentru a descoperi Asia. Cât timp a petrecut Marco Polo la curtea lui Kublai Kan? Cine a descris pentru prima oară Siberia și Lacul Baikal? Ce rol au avut englezii în cartografierea Asiei? Ce rol au cercetările actuale în descoperiea unor noi teritorii? Despre toate acestea vom discuta împreună călătorind pe hărți și căutând indicii în cărți, alături de Hubert și Mihai, doi ghizi juniori la Muzeul Hărților.

Pentru înscrieri vă rugăm să completați datele aici.

Taxa de participare: 40 lei/ copil
Durata: cca. 90 minute