Călători și exploratori în istoria instrumentelor de navigație. Ghid junior la Muzeul Hărților

Duminică, 7 aprilie 2024, de la ora 10:30Muzeul Hărților și Asociația Learning by Teaching invită copiii cu vârste cuprinse între 7 și 11 ani, la un nou atelier interactiv din seria Ghid junior, intitulat Călători și exploratori în istoria instrumentelor de navigație.

Pe parcursul întâlnirii, împreună cu Hubert, ghidul nostru junior, vom descoperi instrumentele utilizate de navigatori și călători, prezentate atât în expoziția permanentă a muzeului cât și în cea temporară.

Ce este un octant? Cine l-a inventat? Ce instrumente sunt utilizate azi? Cine le realizează? sunt doar câteva dintre întrebările la care vom căuta răspuns. Copiii vor realiza reproduceri ale quadrantului și vor învăța cum se utilizează acesta, dar și alte instrumente pe care le descoperă în muzeu.

Participarea se face pe bază de înscriere aici și achitarea taxei.

Taxa de participare: 40 lei/ copil
Durata: cca. 90 minute