Open Museums Open Hearts. Rădăcini și visuri

Evenimente Speciale

𝐎𝐏𝐄𝐍 𝐂𝐀𝐋𝐋 Începem cel de-al treilea atelier de instalații artistice realizate de adolescenți din Ucraina
🙌 Ai între 15 și 18 ani? Ești interesat sau pasionat de artă? Vrei ca ideile tale să fie întruchipate creativ într-o instalație de artă?
Alăturați-vă echipei proiectului Open Museums Open Hearts și puteți participa la realizarea uneia dintre cele patru instalații de artă „Rădăcini și Visuri”.

💙💛 Când? Sâmbătă, 19 noiembrie și duminică, 20 noiembrie, de la 13:00 la 16:00 la
Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi
Înregistrarea are loc prin completarea formularului de aici:
În acest atelier, ne inspirăm din imaginile de la Muzeul Hărților și ne lăsăm mâinile să creeze o nouă lume strălucitoare (la propriu😉). Vom folosi materiale care sunt ușor de găsit și puteți replica cu ușurință această tehnică acasă pentru a crea și alte mici sculpturi.

𝐎𝐏𝐄𝐍 𝐂𝐀𝐋𝐋 Розпочинаємо вже третій в Україні майстер-клас із створення пам’ятників для підлітків
🙌 Вам від 15 до 18 років? Ви цікавитеся чи захоплюєтеся мистецтвом? Бажаєте, щоб ваші ідеї були творчо втілені в художню інсталяцію?
Приєднуйтесь до команди проєкту «Відкриті музеї Відкриті серця» і ви можете взяти участь у створенні однієї з чотирьох мистецьких інсталяцій «Коріння і мрії».

Creează-ți propria planetă!
Descriere atelier:

Dacă ai avea o planetă doar a ta, cum ar arăta?

Este mare sau mică? Are continente? Este făcută doar din apă sau este doar gazoasă? Planeta ta are sateliți? S-a ciocnit în trecut cu alte planete? Are cicatrici? Locuiește cineva pe planeta ta?

În acest workshop, ne inspirăm din imaginile de la Muzeul Hărților și lăsăm mâinile să creeze o nouă lume luminoasă (la propriu😉). Vom folosi materiale ușor de găsit și veți putea reproduce tehnica acasă cu ușurință pentru a crea și alte mici sculpturi.

Te așteptăm să te alături artistei Raluca Băjenaru, care va coordona cea de-a treia instalație artistică de la Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, sâmbătă, 19 noiembrie, și duminică, 20 noiembrie, în intervalul 13.00 – 16.00

Raluca Băjenaru este absolventă a UNARTE și membră a Uniunii Artiștilor Plastici din 2018. În ultimii ani, a participat la mai multe proiecte de rezidență artistică în Franța (Strasbourg – Haute Ecole des Arts du Rhin), Olanda (Amsterdam – Gerrit Ritveld Academie), Macedonia (Brashnar Creative Project), Indonezia (Institut Seni Yogyakarta).
Artista explorează prin instalații și performance ideea de memorie a materialului, reflectând, în același timp, asupra utilizării limbajului și asupra diferitelor tehnici de înregistrare folosite pentru a evita uitarea.
•••
Cea mai recentă expoziție personală, intitulată Maps of Everyday, a avut loc, în octombrie 2019, la Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, București și a prezentat lucrări inspirate de hărțile pe care le desenăm zilnic cu propria prezență, în oraș.

Створити Власну Планету!
Опис майстерні:

Якби у вас була власна планета, як би вона виглядала?
Планета велика чи мала? Чи є материки? Складається лише з води чи утворюється у вигляді газу? Чи є у вашої планети супутники? Чи стикався з іншими планетами в минулому?Є шрами? Хтось живе на вашій планеті?
У цьому воркшопі ми надихаємося зображеннями з Музею карт і дозволяємо нашим рукам створювати новий яскравий світ (буквально😉). Ми використовуватимемо матеріали, які легко знайти, і ви зможете легко повторити цю техніку вдома, щоб також створювати інші маленькі скульптури.

Запрошуємо вас приєднатися до художниці Raluca Băjenaru, яка координуватиме третю художню інсталяцію в Національному музеї карт і старих книг у суботу, 19 листопада, та в неділю, 20 листопада, між 13:00 та 16:00.

Ралука Бейженару (нар. 1982) є випускницею UNARTE та членом Союзу пластичних художників з 2018 року. Останніми роками вона брала участь у кількох мистецьких резиденціях у Франції (Страсбург – Haute Ecole des Arts du Rhin), Нідерланди (Амстердам – Академія Герріта Рітвелда), Македонія (творчий проект Brashnar), Індонезія (Institut Seni Yogyakarta).
За допомогою інсталяцій і перформансу мисткиня досліджує ідею матеріальної пам’яті, водночас розмірковуючи над використанням мови та різних технік запису, які використовуються, щоб уникнути забуття.

•••
Остання персональна виставка під назвою Maps of Everyday відбулася в жовтні 2019 року в Національному музеї старих карт і книг у Бухаресті. На ній були представлені роботи, натхненні картами, які ми малюємо щодня під час власної присутності в місті.