Vin pe hartă. Degustare de vinuri de Ziua Italiei

Evenimente Speciale

Pe 2 iunie,  de Ziua Italiei, vă așteptăm la Muzeu pentru o nouă degustare de vinuri! Vor fi prezentate  vinuri din Italia, din soiuri autohtone, dar și un soi internațional.

Evenimentul este organizat de Winesday și Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi, în parteneriat cu Travel with a Smile prin intermediul acestuia muzeul promovând patrimoniul propriu către publicul larg,  aducând în atenție  hărțile vechi și îmbinând povestea locurilor cu vinurile de astăzi.

Pentru acest eveniment am ales să povestim despre o Hartă a Italiei antice, realizată în anul 1805 de cartograful și gravorul francez Pierre M. Lapie. Cuprinde vechile regiuni administrative ale Italiei romane, printre care Liguria, Etruria, Latium, Campania, Lucania sau Brutii, precum și regiunea Galiei Cisalpine (locuită de către celți).

Toate detaliile despre înscriere și participare se găsesc  AICI!

Vă așteptăm!