Hands on the Map! – proiect european

Vă anunțăm cu entuziasm că Muzeul Hărților este una dintre cele 20 de instituții culturale care au fost selectate pentru a participa în a doua etapă a proiectului DOORS, Digital Incubation programme. Proiectul Doors este finanțat de Uniunea Europeană prin programul Horizon 2020 Research and Innovation și este implementat de Ars Electronica din Linz, Austria.

Pe parcursul următoarelor luni, până în luna noiembrie 2023, Muzeul Hărților și Space Augmented Agency vor dezvolta o aplicație multimedia destinată copiilor de 10-14 ani care învață geografie la școală, și cadrelor didactice de gimnaziu. Aplicația mobilă AR oferă edutainment și creează o legătură între educația formală și non-formală, din dorința de a transforma muzeul într-un spațiu educativ și de a atrage noi categorii de public. În dezvoltarea acestei aplicații vor fi implicați profesori și elevi deopotrivă, pentru a face aplicația cât mai utilă, mai relevantă pentru utilizatorii finali.

Informații mai ample despre acest proiect, aici.