Intrare gratuită de Ziua Culturii Naționale

Duminică, 15 ianuarie 2023, cu prilejul Zilei Culturii Naționale, la Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi  intrarea este gratuită.

Vă aşteptăm cu drag să vizitaţi atât colecțiile de hărți și gravuri vechi, cât și expoziția „Donații recente. Itinerar francez”, care aduce în atenția publicului o serie de obiecte de patrimoniu ce s-au alăturat colecției Muzeului Hărţilor în ultimii ani și care provin din „Donația Marilena Hristea”, „Donația Delia și Radu Budeanu”, „Donația Marilena Borcescu” și „Donația Liliana-Sonia Sion”.

De asemenea, suntem printre puținele muzee din țară care au expuse lucrări cu aplicații de realitate augmentată: privite prin camera telefonului, cu ajutorul aplicației sigure și gratuite Artivive, acestea vor „prinde viață” pentru câteva secunde.