MNHCV – parte din DOORS (Digital Incubator of Museums Network)

Muzeul Național al Hărților și Cărții Vechi este parte din DOORS – Digital Incubator of Museums Network (Incubator digital pentru rețeaua muzeelor). DOORS este un proiect care a obținut finanțare prin programul Orizont 2020 al Uniunii Europene aria Cercetare și inovare, prin contractul de finanțare cu numărul 101036071.

Titlul proiectului pilot propus de MNHCV este  „Hands on the map!”

Acest proiect este unul educațional, scopul său principal fiind acela de a diminua distanța dintre educația muzeală și educația formală, promovând în același timp colecția muzeului.
Proiectul propune realizarea unei aplicații adresată copiilor și adolescenților de la 10 la 16 ani, care să integreze curricula școlară pentru acest grupe de vârstă. Aplicația are rolul de a antrena și fixa competențe precumorientarea în spațiu, înțelegerea scării unei hărți, orientarea pe hartă, desenarea unui plan de cartier etc.
Ne dorim ca toate inserțiile multimedia și interactive din muzeu să se muleze pe programa școlară.