Călători și exploratori: Doamne temerare. Ghid junior la Muzeul Hărților

Duminică, 10 martie 2024, de la ora 10:30Muzeul Hărților și Asociația Learning by Teaching invită copiii cu vârste cuprinse între 7 și 11 ani, la un nou atelier interactiv din seria Ghid junior, intitulat Călători și exploratori: Doamne temerare.

Pe parcursul întâlnirii, Hubert, ghidul nostru junior, ne va povesti despre câteva exploratoare curajoase și ne va dezvălui elemente inedite din călătoriilor lor.

▪ Ce a determinat-o pe Jeanne Baret să plece în călătorie știind că, înainte de anul 1800, pe vase aveau voie să se îmbarce doar bărbați?

▪ Cum a reușit Nellie Bly să călătorească în jurul lumii în doar 72 de zile, în secolul al XIX-lea?
▪ Ce tip de costum a purtat Annie Londonderry când a realizat prima călătorie pe bicicletă în jurul lumii?
▪ Care sunt provocările doamnelor care călătoresc azi în spațiu?
Despre toate acestea vom povesti împreună călătorind pe hărți și căutând indicii în cărți.

Participarea se face pe bază de înscriere aici și achitarea taxei.

Taxa de participare: 40 lei/ copil
Durata: cca. 90 minute